JAKOŚĆ TKWI W SZCZEGÓŁACH CZYLI TECHNOLOGIA PO WYDRUKOWANIU

26.03.2021

Pracownie plastyczne, drukarnie, introligatornie, firmy reklamowe, małe studia poligraficzne to miejsca gdzie pracują plotery drukujące na foliach i banerach.

Jest wiele rodzajów ploterów na jakich drukujemy, ale statystycznie najczęściej są to plotery ecosolwentowe. W zależności od przeznaczenia wydruków część z nich będziemy musieli zabezpieczyć przed zewnętrznym uszkodzeniem powierzchni. Szczególnie gdy wykonujemy reklamę na samochodzie i drukujemy na folii. Wówczas dla zwiększenia odporności na działania fizyczne i warunki zewnętrzne powinno się takie wydruki laminować.

Jak wiadomo większość ploterów posiada dosuszanie w procesie druku, jednak świeżo zadrukowana folia, która schodzi z plotera to dopiero pierwszy krok do sukcesu.

Kolejny jest często niesłusznie bagatelizowany, ale należy pamiętać, że wydruki przeznaczone do laminacji muszą dodatkowo samoczynnie doschnąć - odparować. Odparowanie wydruku jest konieczne przed laminowaniem i powinno trwać minimum 48 godzin. W przypadku mocno nasyconych, ciemnych grafik odparowanie trwa nawet 72 godziny. Zbyt krótkie i co ważne niedokładne przeprowadzenie tego procesu może prowadzić do tworzenia się pęcherzyków oraz odklejania folii w miejscach tzw. przetłoczeń. Pozostawienie wydruków na gilzie lub rozłożenie w poziomie nie zapewni prawidłowego odparowania oraz zabierze dużo miejsca. Dlatego suszarki do wydruków solwentowych to niezbędne wyposażenie drukarni. Suszarki przeznaczone są do samoczynnego odparowywania wydruków w najbardziej prawidłowej dla nich pozycji pionowej (rozpuszczalniki zawarte w tuszu są cięższe od powietrza i przy suszeniu w pozycji pionowej nie pozostaną na powierzchni folii).