OPTYMALNA WILGOTNOŚĆ POWIETRZA - CODZIENNA LEKCJA FIZYKI W DRUKARNI

25.04.2021

Wilgotność powietrza to temat, z którym wcześniej czy później zetknie się każda firma z branży reklamowej, niezależnie czy jest to mały punkt poligraficzny, średniej wielkości drukarnia cyfrowa, czy też hala produkcyjna z dużą ilością ploterów drukujących w różnych technologiach. Po prostu, wszędzie tam, gdzie występuje problem związany z elektrostatyką pojawia się podstawowe jego rozwiązanie czyli OPTYMALNA WILGOTNOŚĆ POWIETRZA. Zależność pomiędzy elektrostatyką a wilgotnością jest odwrotnie proporcjonalna, czyli im niższa wilgotność powietrza tym wyższy poziom wyładowań elektrycznych. Przy optymalnej wilgotności ładunki elektryczne nie gromadzą się na powierzchni materiałów lecz swobodnie odprowadzane są w powietrze.

A jak to wygląda z punktu widzenia drukarza?

Powietrze w naszej drukarni składa się z wielu różnych gazów, pyłów i innych składników pożądanych i niepożądanych. Jak wiadomo jednym ze składników powietrza jest para wodna, która pod wpływem podnoszenia temperatury ulatnia się i powietrze w naszym pomieszczeniu staje się bardziej suche. W konsekwencji przekłada się to na problemy z utrzymaniem prawidłowej jakości druku, gdyż następuje elektryzowanie się materiałów, na których drukujemy, takich jak papiery, folie, banery. W przypadku ploterów solwentowych naładowane elektrycznie powierzchnie materiałów zakłócają prawidłową pracę głowic powodując nadmierne rozpylanie atramentu co odbija się na jakości druku i dodatkowo przyciągają unoszący się w powietrzu pył co może przyczyniać się do zatykania dysz.

Problemy ze zbyt suchym powietrzem w miejscu naszej pracy szczególnie nasilają się zimą. Wówczas ogrzewanie sprawia, że wewnątrz powietrze jest ciepłe i mocno przesuszone; natomiast w momencie gdy otworzymy okno w celu przewietrzenia, wówczas resztki pary wodnej z racji wyższej temperatury wydostają się na zewnątrz, a powietrze w naszym pomieszczeniu jeszcze bardziej się wysusza.

Stąd też niezwykle ważną czynnością jest stała kontrola wilgotności powietrza za pomocą przyrządów pomiarowych - higrometrów lub psychometrów. Prawidłowa – optymalna wilgotność powietrza mieści się w przedziale 40 – 60%, przy jednoczesnym utrzymaniu temperatury w pomieszczeniu na poziomie 20° - 22°C.

W ten sposób dochodzimy do podstawowej konkluzji – żeby w naszej drukarni uzyskać optymalną wilgotność powietrza konieczne jest zastosowanie dodatkowego systemu nawilżania. Systemy nawilżania powietrza należy dobierać w zależności od stanu technicznego i kubatury pomieszczenia, istniejących lub nie, instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. W drukarniach najczęściej stosowane są systemy bezpośredniego nawilżania czyli różnego kalibru urządzenia, które bezpośrednio rozpylają mgiełkę rozdrobnionych cząsteczek wody. Istotne jest przy tym zastosowanie odpowiedniej wody ( może być woda destylowana lub demineralizowana), żeby nie powstawał osad na sprzęcie w drukarni. Na koniec warto podkreślić, że optymalna wilgotność powietrza to również komfort pracy i zdrowie ludzi przebywających w drukarni.