NIESAMOWITY ŚWIAT KOLORÓW - ODKRYWAMY CZYM SĄ POWIDOKI

30.05.2022

W firmie reklamowej Promax codziennie pracujemy z kolorem. Nasi graficy projektują reklamy i fototapety w określonych kolorach, po czym drukujemy na papierze blueback, banerze, folii lub tapetach zaprojektowane prace. Następnie montażyści wyklejają tablice, samochody, witryny czy ściany i w ten sposób otrzymujemy gotowy produkt. Wówczas można podziwiać całość realizacji , przyglądać się intensywniej kolorom – zawiesić oko na szczegółach. Właśnie w tej sytuacji, kiedy dłużej wpatrujemy się w kolory powstaje zjawisko nazywane powidokiem.

Powidok inaczej zwany kontrastem następczym jest zjawiskiem optycznym, z którym mamy szanse zetknąć się wielokrotnie w ciągu dnia, pod warunkiem, że wykażemy większe zainteresowanie otaczającym nas światem, a szczególnie kiedy przejawimy większą wrażliwość na kolory.

Powidok powstaje w wyniku dłuższego wpatrywania się w jakiś obiekt o określonym kolorze, a następnie po oderwaniu wzroku, przez ułamek sekundy, przed naszymi oczami nadal widzimy obiekt, ale w nieco innym kolorze. Nie jest to żaden cud, tylko po prostu fizjologia. Otóż oko ludzkie zatrzymuje na siatkówce widziany przez dłuższą chwilę obraz w kolorze z podstawowej palety barw, a następnie pojawia się obraz w kolorze dopełniającym. Wynika to z receptorów barw na siatkówce, które zbudowane są w ten sposób, że kolory łączone są w pary - kolor podstawowy + dopełniający.

Jeszcze dla porządku i przypomnienia, kolory podstawowe to niebieski, czerwony, żółty. Natomiast kolory dopełniające to te, które tworzą z nimi pary barw:

niebieski z pomarańczowym,

czerwony z zielonym,

żółty z fioletowym.

 

 

Tagi: #Reklama zewnętrzna, #Plakaty, #Bannery, #Billboardy,